GuitarPro 6

Editor tabulatur, přehrávač partitur a doprovodná skupina v jednom.

GuitarPro 6 je software určený v prvé řadě k vytváření a úpravě kytarových, baskytarových a dalších tabulatur strunných nástrojů se 4 až 8 strunami. Jeho snadné ovládání a úspěch jeho specifického souborového formátu z něj dělá software používaný kytaristy po celém světě. Nyní nově obsahuje podporu mnoha dalších nástrojů, jako jsou klavír nebo bicí, realistickou zvukovou banku a interaktivní nástroje vyhovující potřebám každého hudebníka.

Rozhraní (novinka)

Optimální zobrazení vaší partitury společně se všemi nástroji, které potřebujete k vytváření a úpravám hudby, k nastavení zvuku a ke hře na svůj nástroj.
K nastavení zobrazení máte na výběr z funkcí obrazovkového nebo stránkového režimu (screen mode, page mode), horizontálního nebo vertikálního posouvání (rolování), monotracku - jediné stopy (osnovy), multitracku - více stop (osnov), režimu na celou obrazovku (full-screen mode) a zoomu 25-800%.
Pro zvětšení klikněte na následující obrázek
 
Klikněte pro zvětšení obrázku
Partitura se se zobrazuje v šesti roztažitelných panelech. Zleva: Úpravy (Editing), Nástroj (Instrument), Audio, Mastering, Akordy (Chords) a Zpěvní text (Lyrics)

Úpravy

Všechny prostředky, které potřebujete k tvorbě a úpravám partitury jsou přímo po ruce. Rychle a jednoduše zapisujte noty pomocí počítačové klávesnice a mnoha klávesových zkratek, myší nebo MIDI nástrojem.
Symboly (znaménka) a efekty
S GuitarPro můžete do své partitury přidat všechny obvyklé symboly (znaménka), obzvláště ty, které jsou specifické pro kytaru a ostatní strunné nástroje.
Pro zvětšení klikněte na následující obrázek
 
Klikněte pro zvětšení obrázku
Přizpůsobte si svou partituru (novinka)
Na základě klasického nebo jazzového stylu můžete nastavit 70 různých parametrů, vytvořit vzhled partitur přesně podle vašeho přání a získat tiskový výstup v profesionální kvalitě.
Pro zvětšení klikněte na následující obrázek
 
Klikněte pro zvětšení obrázku
Tabulatura a standardní notace
Oba typy notace jsou perfektně synchronizované: noty zachycené jedním způsobem se automaticky zobrazí také druhým způsobem.
Přehled notačních prvků
Dynamika, ozdobná nota, staccato, fade in, prstoklady levé a pravé ruky, hra trsátkem, ghost notes, akcenty, tlumení not, let ring - němé prsty, flažolety, tapping, slap, příklep/odtrh, vytáhnutí, tremolo, skluzy, vibráto, široké vibrato, trylek, tlumení malíkovou hranou, vícetaktová pomlka, dvojtečkované noty, trioly, koruny, dvojité posuvky, tapping levou rukou, rasgueado, arpeggio, rytmická notace, ozdoby, rozšířené barré...; a samozřejmě texty, zpěvní texty, akordická diagramy...
(Novinka) Režim designu (Design mode) vám umožní nastavit ručně velikosti taktů.
Až čtyřhlasá edice slouží k přesnějšímu zápisu vícehlasých pasáží (novinka).

Audio

GuitarPro je také výkonným přehrávačem partitur, což usnadňuje skládání (komponování) nebo nácvik skladby.
RSE: realistické přehrávání zvuku
RSE (Realistic Sound Engine - realistický zvukový modul) je technologie, která je založena na originálních studiových nahrávkách hudebních nástrojů, a obsahuje modelové efekty, které vzešly z několikaletého výzkumu.
Získáte přístup k více než stovce zvukových rejstříků a padesáti efektovým pedálům. Nabízíme mnoho předvoleb pro nejrůznější hudební styly a vy sami si můžete nastavit vlastní efektové řetězce. Na výslednou skladbu můžete aplikovat mastering, kompresi-limitaci, rezonanci (ozvěnu) a desetipásmový ekvalizér.
Své partitury můžete také poslouchat v MIDI zvuku.
Novinky:
  • Vyberte si RSE zvukový rejstřík, ladění a styl přehrávání: drnkání, slap atd.
  • Vyberte jednu ze zabudovaných efektových předvoleb, anebo si vytvořte své vlastní nastavení efektů pro každou stopu.
  • Globální ladění masteru (reverb, ekvalizace, komprese)
Optimalizované možnosti přehrávání
Během přehrávání se partitura automaticky posunuje a zvýrazněný kurzor vám ukazuje, které noty jsou právě přehrávány. Můžete nastavit tempo a přehrávat celou nebo jen část skladby ve smyčkách. Trenér rychlosti (Speed Trainer) vám umožní přehrávat kterýkoli úsek skladby ve smyčkách v postupně se zvyšujícím tempu. Toto je velmi užitečné při nácviku sóla nebo nebo celého kytarového rifu!
Všechny efekty specifické pro kytaru (např. vytáhnutí, skluz, ghost notes atd.) jsou interpretovány při přehrávání stejně jako další možné styly hry jako například vydrnkávání, hra trsátkem nebo slapping.
Vylepšené ovládání automatizace (novinka)
Během přehrávání můžete přesně nastavit změny hlasitosti, tempa a polohy panu.
Pro zvětšení klikněte na následující obrázek
 
Klikněte pro zvětšení obrázku
Přehrávací trámec ukazuje souhrn přehrávacích parametrů (novinka).
Pro zvětšení klikněte na následující obrázek
 
Klikněte pro zvětšení obrázku
 
Zvukový panel (Soundboard), celkový, souhrnný pohled
Zvukový panel GuitarPro 6 vám umožní nastavit hlasitost, pan a poloparametrický ekvalizér pro každou stopu. Také jej můžete použít ke ztlumení jedné nebo více stop a také k jejich skrytí či zobrazení. Je to ideální nástroj pokud chcete hrát zároveň se softwarem. Celkový pohled vám umožní získat přehled o celé vaší partituře, a tím se v ní snadno orientovat. Můžete také definovat různé části skladby jako předehru, sloku nebo refrén.
Pro zvětšení klikněte na následující obrázek
 
Klikněte pro zvětšení obrázku
 

Další funkce

GuitarPro 6 je opravdovým workshopem pro kytaristy: obsahuje knihovny akordů a stupnic, ladičky, metronom, virtuální hmatník a klávesy. Všechny tyto funkce slouží pro nástroje o 4 - 8 strunách. 
Generátor diagramů
Přejte si jakýkoliv akord v kterémkoliv ladění a Guitar ro vám zobrazí veškeré možné prstoklady. Nakreslete diagram klepáním na mřížku a GuitarPro 6 navrhne všechny možné názvy akordu.
Stupnicový nástroj
Stupnicový nástroj obsahuje velký soubor stupnic od těch nejběžnějších až po exotické, můžete se na ně podívat a poslechnout si je. Jakákoliv vybraná stupnice se ukáže na hmatníku nebo klávesách jako pomůcka při psaní partitury. Funkce vyhledávání také umožňuje rychle zjistit, která stupnice se používá v celé nebo části skladby.
MIDI a digitální ladička
Digitální ladičkou můžete naladit svou kytaru, když ji zapojíte do zvukové karty nebo přes mikrofon. Také můžete jednoduše naladit kytaru podle sluchu strunu po struně za pomoci MIDI ladičky. Tyto lze použít pro všechna možná ladění.
Lasička Ladička
Virtuální hmatník a klávesy
Virtuální hmatník a klávesy vám pomohou vidět noty z partitury nebo je do ní zapsat. Ukáží vám noty aktuální doby stejně jako doby následující, celého taktu nebo opět stupnice, kterou jste vybrali. Jsou to nepostradatelné nástroje pokud začínáte nebo pokud si přejete zapisovat noty pomocí myši.

Sdílení

Jelikož se formát GuitarPro 6 stal opravdovým standardem na internetu, můžete díky němu využít tisíce partitur, které jsou na internetu již dostupné na mnoha webových stránkách (soubory ve formátech .gtp, .gp3, .gp4, .gp5 a .gpx).
Import, Export
  • MIDI Import/Export
  • ASCII Import/Export
  • WAV Export
  • PNG Export
  • PDF Export
MIDI Import/Export
MIDI soubor sestává jednoduše řečeno z hudebních dat, která GuitarPro 6 převede do vlastní vícestopé tabulatury. Software kalkuluje a optimalizuje pozici každé noty na hmatníku tak, abyste ji mohli zahrát pro vás tím nejjednodušším způsobem. Také můžete exportovat tabulaturu jako MIDI soubor, který lze použít v jiném programu.
ASCII Import/Export
Formát ASCII - nebo jednoduše textový soubor - byl prvním formátem, který byl použit ke sdílení tabulatur. Je snadno přístupný, protože k jeho vytvoření lze použít jednoduchý textový editor, a proto je stále velmi rozšířený i přes svůj zastaralý vzhled. GuitarPro 6 vám umožní převést ASCII soubory do tabulatur jedním klepnutím, abyste je mohli přehrát nebo vytisknout. Opačný postup je také možný.
WAV Export
S možností exportu WAV souborů lze převést soubor GuitarPro 6 na audio soubor, který můžete přehrát nebo vypálit na CD.
PNG Export
Export do formátu PNG (obrázek) vám umožní uložit vaše tabulatury jako obrázky. Tyto obrázky mohou být začleněny do webové stránky pro další šíření, nebo dále upravovány vhodným programem pro pedagogické účely.
PDF Export
Formát PDF je standardním formátem pokud si přejete svou hudbu vydávat tiskem.  

Kompletní workshop pro kytaristy za přijatelnou cenu.

Guitar World

 Oznámení Finale 2014 PrintMusic 2011 Finale NotePad Zvuky Garritan GuitarPro 6 Ke stažení Diskuze Kontakty Odkazy
 
Vynikající hudební programy firmy MakeMusic se staly nezbytnou součástí mé umělecké práce.
Juraj Bartoš
www.ritornel.com